Triptych 24hodinoviek alebo za tri dni 2322km

Cycling triptych.

3preteky-3dni-2322km

1.časť - 24hodinovka Orechová Potôň Slovakia Ring.

Automotodrom a rýchlostné preteky na 24hodín. Ako sa neskôr ukázalo, na tomto preteku je alfou a omegou, držať sa rýchlych a čerstvých družstiev. Z počiatku sa mi išlo dobre, no okolo 23.hodine som začal mať krízu, a tú som musel riešiť krátkou zastávkou v boxoch. Potom sa mi už šliapalo dobre, ale to už som mal stratu na čelo preteku v jednotlivcoch. Podarilo sa mi zajazdiť viac ako 800km, ale úplná spokojnosť nebola. Ako som písal na začiatku, tento pretek chce mať premyslenú taktiku, a jazdiť stále s družstvami. Nie je to ten typ preteku, ktorý mne vyhovuje. Zabezpečenie na celom preteku bolo super. Boli vidieť jednotlivé časy v okruhoch pri prejazde cieľovou rovinkou, a v boxoch boli predbežné výsledky preteku v jednotlivých kategóriach. V každom prípade som sa naučil Slovakia Ring spamäti, kedže som natočil 137 okruhov-811km. V konečnom účtovaní mi to vynieslo 3.miesto. Nastala 7dňová pauza.

Sumár v Slovakia Ring:  3.miesto v kategórii jednotlivci/  najazdených 811km/  nastúpaných 1500m

2.časť – 1.diel Grieskirchen-Kaindorf CUP 24hod. 5.-6.7.2014

Druhým podnikom na 24hodín bol 1.diel preteku v Rakúskom Grieskirchene. S výbornou konkurenciou pretekárov, kde sa na štart postavili chalani, ale aj ženy, ktorí vyhrali či už náročný pretek v Slovinsku DOS RAS, alebo Rakúsky Glocknerman. Jedným slovom, samí ultramaratonec. Tento fakt nasvedčoval kvalitnému  preteku, kde nebude čas rátať kolá do konca, alebo nebodaj sa na trati nudiť. Neznalosťou miesta preteku sme boli jednoznačne v nevýhode, a netakticky sme postavili auto, na moje občerstvenie,  vo veľmi zlej pozícii, a to hneď po prejazde cieľom okruhu, kde sa išlo pravideľné tempo okolo 45km/h.  Tí čo poznajú pohyb v balíku, alebo v skupine vedia, že stačí malé zaváhanie, spomalenie, a nastane problém dobehnúť rozbehnutý rýchlik. Tepovka sa dostáva do červených čísel, a energia sa míňa ako benzín v Bugatti. Môj tím pracoval ako najlepšie vedel, a s touto situáciou sa nedalo nič robiť. Pretek bol nádherne urobený organizačne. Veľa ľudí pri trati, v každej dedinke bola nejaká párty, alebo občerstvovačka. Cieľová rovinka išla skrz mesto, ktoré v tieto dva dni žilo kultúrou a hlavne cyklistikou. Ešte som sa nedostal k technike na ktorej jazdím. Bicykel išiel ako mal. Žiaden problém nebol. Kostra od firmy Dema je veľmi pevná a tvrdá. Je to citeľné hlavne v nástupoch zo sedla, a keď máte ešte nohy, je to dynamit. Radenie sa tiež už osvedčilo na ultra v Slovinsku, a aj tu Shimano Ultegra Di2 pracovalo bezchybne. Oblečenie od firmy Kalas, opäť super, základ všetkého,a  celého výkonu je zdravý zadok. Ten v kraťasoch od Kalasu ostal neporušený aj po 24.hodinách!!!

Sumár Grieskirchen: 7.miesto /najazdených 760km / nastúpaných 5600m. ...a nastala 12 dňová pauza pred pokračovaním tohto CUP-u

3.časť – 2.diel Grieskirchen-Kaindorf CUP 24hod. 18.-19.7. 2014

Do tretice všetko dobré a po pauze je tu 2.diel v Rakúskom  Kaindorfe. Minulý rok som tento závod vyhral, ale to som sa nezúčastnil kombinácie oboch dvadsaťštvoriek. Štartová listina opäť nabitá zvučnými menami ako Eduard Fuchs, Joachim Ladler, Manuel Geyer, Stefan Kronawetter a další. No nie všetci išli spomínanú kombináciu. Po príchode do Kaindorfu do areálu  štartu sme si našli miesto, vybalili veci, povedali sme si všetko potrebné, a už len čakali v pálave slnka na štart. To slnko. To zohralo veľkú úlohu vo výkone väčšiny pretekárov. V podstate nás doslova opekalo na trati, kde ukazovalo nádherných letných 37stupňov. O 18.hodine zaznel šart, a pretekári vyrazli raketovo v pred. Nikto sa nešanoval, išlo  o rekord na trati. Úvodné okruhy boli veľmi rýchle, ale špicu balíku som od štartu ani nevidel. Okruh bol členitý, ako to už býva zvykom v Rakúsku. Boli tu dva kopčeky, kde ten druhý bola pekná stienka, a ľudia tu mali  podonášané stoličky, lavice, stánky s občerstvením, hadice s vodou a dobrú náladu hecovať pretekárov. Trošku som sa bál krízy, ktorá prichádzala v posledných dvoch pretekoch pravidelne okolo 23.hodine. Takticky som obmenil občerstvenie, a vyplatilo sa. Na plný plyn sa šliapalo po celú noc, kde teplota bola nádherne príjemná, a minimálne klesla na 13stupňov. Asi prvý krát pri takýchto ultrákoch som sa v noci, alebo na noc neobliekal do dlhého dresu. No, dalo sa tušiť, čo nás čaká cez deň. Ešte stále mám pred očami rovinku, kde bolo slnko priamo pred Vami, a pálilo neskutočným spôsobom. Na ukazovateli bolo 37stupňov!! Niektorí pretekári doplatili na zlú hydratáciu, a videl som po trati premávať sanitku. V tých horúcich chvíľach vyzerala hydratácia tela u mňa následovne. 19km okruh/37min/7dcl ionták/7dcl čistá voda. Toto sa opakovalo asi od poludnia až do konca pretekov, do 18hodine. Horúčava bola nepríjemná hlavne pre môj žalúdok, ktorý bol hodne unavený.  ...mohlo byť tak 13hodín po obede/ 5hodín do cieľa. Pohyboval som sa na 5.mieste, a na štvrtého a tretieho som strácal iba zopár minút, čo na 5hodín, nie je vôbec veľa. Prichádzal som pod druhý z kopcov na okruhu, radím na ľahší prevod s prednou prehadzovačkou, skoro na presne takom istom mieste ako v iných okruhoch. Zrazu bolo počuť nepríjemný a neznámi zvuk z môjho bicykla. Pozriem na reťaz, a tam visí utrhnutá predná prehadzovačka. Akurát išli za mnou organizátori, tak zastavili, a snažili sme sa vyriešiť situáciu. V podstate neriešiteľné bez náradia. Zalepil som páskou z riadidiel prehadzovačku o rám, aby sa nenamotala do reťaze, alebo do kolesa a pomaly som išiel do boxov, k môjmu tímu. Michal sa už bál čo je so mnou, veď som meškal takmer 15minut. No šikovne roznitoval reťaz, demontoval prehadzovačku, a napojil novú reťaz. Celá táto situácia ma stála asi 25minut straty, a v poradí som klesol na siedme miesto.  Pokračoval som ďalej, ale bez predného prehadzovania, takže všetky tie kopčeky čo ma čakali som išiel na hrubú pilu, hrubou silou v stoji, kde som dal zabrať pozadiu a chrbátu. No a každá väčšia nerovnosť, sa rovnala možnosťou spadnutia reťaze, čo sa mi aj pri veľkej opatrnosti 3x stalo. No bojoval som až do poslednej sekundy pretekov. Pri prejazde posledným okruhom a posledným stúpaním, som mal od radosti na tele takú husiu kožu, ako nikdy. Letmé poďakovanie ľudom čo neustále fandili, a rýchlo do cieľa.

Sumár Kaindorf: 7.miesto /najazdených751km /nastúpaných 6011m /

CUP Grieskirchen-Kaindorf 2.miesto!!!

Ďakovačka firme NADress, Directreal, KM Innovation, a všetkým ktorých nosím na drese, a ktorí mi pri pretekoch fyzicky pomáhali ako členovia tímu.

Touto triádou 24hodinoviek za necelý mesiac  som si splnil plán daný na začiatku sezóny. Alebo inak povedané,  3dni/2322km.